Örümcek İlaçlama

Örümcek yıl içerisinde her dönem karşılaşılma ihtimalinin çok yüksek olduğu bir haşere türü olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra her türden ortamda da görülür. Özellikle nemli alanları daha çok tercih ederler. Örneğin bodrum katları, çatılar, kimsenin uğramadığı kuytu köşeler, dolapların iç kısımları, kapıların arka tarafları örümceklerin en çok karşılaşıldığı alanlardır. Beslenme özellikleriyse hem etçil hem de otçul özellik taşımaktadır. Yani her iki şekilde de beslenme sürecini devam ettirmekte olan bir haşere türüdür. Ayrıca kendi türdeşleri ile de beslenen örümcek türleri bulunmaktadır. Ayrıca en tehlikelileri zehirleri bulunan örümceklerdir. Zehirli örümcekler sınıfında yer alan bu haşere türleri insanlar açısından en çok tehlikeli olanlardır. Bu örümceklere karşı çok dikkatli olmak gerekir.

ÖRÜMCEKLERİN ÖZELLİKLERİ

Örümcekler 8 bacaklı canlılar sınıfında yer almaktadır. Binlerce türü olan bu canlının dünyanın her kıtasında farklı türleri yer almaktadır. Bazı bölgelerde zehirsizleri yer alırken bazı yerlerde en tehlikeli olanlarından zehirli örümcekler bulunmaktadır. Bugüne kadar örümcek haşeresinin toplam olarak 30.000 kadar türü olduğu tespit edilmiştir. İlerleyen dönemlerde daha fazla tür tespit edilebilir gibi görülüyor.

ÖRÜMCEK İLAÇLAMA NEDEN ÖNEMLİDİR?

Haşerelerin genel özellikleri insanları zehirlemeleri ve mikrop bulaştırmaları nedeniyle insanları olumsuz olarak etkilemeleridir. Aynı durum örümcek olarak tanınan haşerede de görülmektedir. Bazı örümcekler zehirliyken zehirsiz türleri de bulunmaktadır. Ancak zehirsiz olan örümcekler dahi insanlara zarar verebilmektedir. Örneğin çok uzun süre temizlenmeyen bazı ortamlarda her yerde örümcek ağı yayılır. Bir süre sonra bu durum hastalıklar yaşanmasına neden olur. Ortaya çıkan hastalıkların nedeni örümcek ağlarının mikroplar açısından uygun koşullar sağlaması ve mekanın zararlı mikroorganizmalar için bir yaşam alanı haline gelmesine neden olmasıdır. Bu açıdan örümcek etkinliklerine izin verilmemesi ve engel koyulması gerekmektedir. Söz konusu haşerenin bir ortam içerisinde etkinliğini sürmesine engel olmak adına en uygun çıkar yol olarak örümcek ilaçlama çalışmaları tercih edilmelidir. Çabuk üreyen, ortam içerisinde her noktaya yayılmayı başaran bir haşere olması nedeniyle örümceklerle aksi şekillerle mücadele etmek çok zordur. Bu yüzden kimyasal ilaçlama çalışmaları örümcek haşeresinden korunma yolunda tercih edilmesi gereken ilk yöntemdir.

Örümcek İlaçlama ciddi bir haşere ilaçlama işidir ve kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

böcek ilaçlama böcek ilaçlama ümraniye